Members Area


Email:

Password:
3RD INTERNATIONAL CIRCUIT OF PHOTOGRAPHY

SPRING CLICKS 2020
Salon OHRID results

 
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Catalog

Photo galleries of awarded and accepted photos are available here.
 
FIAP Blue Badge: Hank Roland - Germany
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Farmers 191"
PSA Gold medal
  Knutsen Jon, Norway   "Ada"
FSM Gold medal
  Borojevic Nenad, Serbia   "Lonely"
GRADAC PGI Gold medal
  Munday Jim, England   "Taking a Pounding"
VICTORY P.W. Gold medal
  De Wilde Eddy, Belgium   "Melodia"
FK OHRID Gold medal
  Vukicevic Djordje, Serbia   "Sword 003"
GRADAC PGI Silver medal
  Rotstein Alain, Belgium   "Trois queues a contre jour"
VICTORY P.W. Silver medal
  Skotiniotis Iannis, Greece   "Upheaval"
FK OHRID Silver medal
  Balantic Peter, Slovenia   "The first rays of sunshine"
GRADAC PGI Bronze medal
  Huang Mei Feng, Taiwan   "bee hawk eating bee"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Lehtonen Kauko, Finland   "Together for the Future"
FK OHRID Bronze medal
  Michiels Bart, Belgium   "Quiraing I"
FIAP Honorable mention
  Horosnyi Sandor, Hungary   "Girl in cloth"
  Hank Roland, Germany   "Mordor"
PSA Honorable mention
  Simon Claude, Belgium   "Wreck Zeila in the storm"
  Ling Yongxiong, Australia   "Radeo 20"
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "Make Way"
  Ralfs Kirsty, England   "Get A Dog They Said"
FSM Honorable mention
  Kaufmann Susanne, Germany   "Buntstifte"
  Usmanov Rashid, Russian Federation   "Affectivity"
GRADAC PGI Honorable mention
  Goldin Leonid, Israel   "Violoncello"
  Roland Kranitz, Hungary   "Judges"
  Hayes Garry , England   "Dusty Racing"
  Bolvari Csilla, Hungary   "Alien touch"
  Liu Beimeng, China   "Busy working14"
  Dubiel Cezary, Poland   "Flying Dutchman"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Merello Marco, Italy   "Arcobaleno Volante "
  Jenkin Barbara, England   "White Faced Owl Feeding"
  Chan Tin Sang, Canada   "Speed Skating"
  Woodpecker Huang, Taiwan   "Work very hard 01"
  Lindh Barbro, Sweden   "Bananas"
  Sen Mrinal, India   "See My Catch"
FK OHRID Honorable mention
  Chan Betty, Canada   "Hold your horse-s ,Cowboy"
  Nielsen Arvid, Denmark   "Nudeart 08"
  Hayes Beverly, England   "Grasstrack Racers"
  Anagnostidis Marc, France   "Plauzat"
  Chan Hw, Hong Kong   "Bird Snake War 07"
  Ye Danlei, Canada   "Temppeliaukion Church23"
JURY MEMBER Diploma
  Jenzer Urs, Switzerland   "Arktis Eisscholle 3"
  Jedrecki Jacek, Poland   "Nostalgia 3"
  Pattichis Philippos, Cyprus   "The Ghost Ship"
CHAIRMAN Honorable mention
  Makarovic Zoran, Croatia   "Arhitecture 3"
 
SECTION B NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Merello Marco, Italy   "Vade Retro"
PSA Gold medal
  Chen Mao Yuan, Taiwan   "insectivore"
FSM Gold medal
  Rowlands David, Australia   "Bat Drinking"
GRADAC PGI Gold medal
  Bach Bach Ngoc Tu, Vietnam   "DUOI BAT "
VICTORY P.W. Gold medal
  Roland Kranitz, Hungary   "fish Destiny"
FK OHRID Gold medal
  Harper Stephen, England   "Kingfisher Double Catch"
GRADAC PGI Silver medal
  Sen Mrinal, India   "Aerial Combat"
VICTORY P.W. Silver medal
  Jazic Amy, Croatia   "Sea hunter"
FK OHRID Silver medal
  Meini Fausto, Italy   "Fly"
GRADAC PGI Bronze medal
  Olfert Peter, Germany   "Against the light"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Hayes Beverly, England   "Golden Praying Mantis"
FK OHRID Bronze medal
  Anagnostidis Marc, France   "Accouplement Printanier 2"
FIAP Honorable mention
  Reibl Klaus, Germany   "Pelikan"
  Schwinges Klaus, Germany   "Besprechung 2"
PSA Honorable mention
  Huang Mei Feng, Taiwan   "catching fish"
  Horosnyi Sandor, Hungary   "Saffron with bokeh"
  Hank Roland, Germany   "Schneeeule"
  Balantic Peter, Slovenia   "Little duck in the lake"
FSM Honorable mention
  Tzeng Chin Fa, Taiwan   "Diving fishing"
  Tiong Chiong Soon, Malaysia   "Star Trail at Mt Bromo"
GRADAC PGI Honorable mention
  Nguyen Ngoc Huan, Vietnam   "Not nhac tinh yeu"
  Lehtonen Kauko, Finland   "Silence"
  Dumangin Jacky, France   "Papillon Greta Oto"
  Chen Chidi, Taiwan   "Feed Big"
  Hwang Chae Chun , South Korea   "love"
  Zheng Kai, China   "Muztagh Ata"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Johnson Koshy, England   "Grey heron with watersnake"
  Vandebroeck Jhony, Belgium   "Luide kreet"
  Van Echelpoel Rene, Belgium   "Paring Bleke Blauwtjes"
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "Grey Heron Spreading Wings"
  De Bosscher Mathieu, Belgium   "Weidebeekjuffer 8604"
  Wong Yan, China   "The two cannot exit together"
FK OHRID Honorable mention
  Killen Roy, Australia   "Delicate weaving"
  Wong Edward, Hong Kong   "HuangShan219"
  Tommi Massimo, Italy   "Morning Fog"
  Chen Xinxin, China   "Elephant cross the river3"
  Rotstein Alain, Belgium   "Quel nectar"
  Anisimov Sergey, Russian Federation   "Ice of Baikal 55"
JURY MEMBER Diploma
  Bray David, England   "Kingfisher Patience"
  Watson Graeme, Australia   "Reflected Tern"
  Michiels Bart, Belgium   "holding ticht"
CHAIRMAN Honorable mention
  Jonsson Nina, Norway   "Hummingbird"
 
SECTION C OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Tiong Chiong Soon, Malaysia   "Dancing Tree Sumba BW"
PSA Gold medal
  Dubiel Cezary, Poland   "Splash"
FSM Gold medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Before storm 10"
GRADAC PGI Gold medal
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "The Soviet"
VICTORY P.W. Gold medal
  Simon Claude, Belgium   "Very old Bushman mama"
FK OHRID Gold medal
  Merello Marco, Italy   "Atterraggio con Preda "
GRADAC PGI Silver medal
  Borojevic Nenad, Serbia   "Follower 3"
VICTORY P.W. Silver medal
  Vukicevic Djordje, Serbia   "S"
FK OHRID Silver medal
  Horosnyi Sandor, Hungary   "Best friends"
GRADAC PGI Bronze medal
  Wong Yan, China   "Wishing"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Van Calsteren Louis, Belgium   "Dimir"
FK OHRID Bronze medal
  Stone Marie Laure, England   "Weary travellers"
FIAP Honorable mention
  Okoniewski Tomasz, Poland   "Alex land III"
  Bray David, England   "The Engine Arrangers"
PSA Honorable mention
  Reibl Klaus, Germany   "Tom"
  Nielsen Arvid, Denmark   "Leaving Body"
  Chen Xinxin, China   "Nenets child18"
  Oconnell Sue, England   "Hama Woman and Child"
FSM Honorable mention
  Knutsen Jon, Norway   "Yoga on the box"
  Munday Jim, England   "Watching the Storm"
GRADAC PGI Honorable mention
  Molnar Ferenc, Hungary   "My father and I"
  Ghosh Animesh, India   "PAINFUL"
  Tommi Massimo, Italy   "Time of Life"
  Pattichis Philippos, Cyprus   "The crows"
  Olfert Peter, Germany   "Skyscraper"
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "sunny afternoon"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Chen Mao Yuan, Taiwan   "Simple life"
  Tzeng Chin Fa, Taiwan   "Entering the pit"
  Lukovic Vojislav, Serbia   "Contemplation"
  Watson Graeme, Australia   "In The V and A"
  Marthinsen Willy, Norway   "Helgelandsbrua"
  Zheng Kai, China   "Moonlight"
FK OHRID Honorable mention
  Ling Yongxiong, Australia   "Radeo 30"
  Nuti Giovanni, Italy   "Urban forest"
  Zuffo Emanuele, Italy   "Ginnastica artistica 3"
  Stan Valentina, Romania   "Cutting Edge"
  Hank Roland, Germany   "Blowing in the rain"
  Jazic Amy, Croatia   "Greeting to the sun"
JURY MEMBER Diploma
  Chan Betty, Canada   "Goring the Cowboy"
  Baroni Pierfrancesco, Italy   "La scala"
  Bonte Daniel, Japan   "Roots"
CHAIRMAN Honorable mention
  Meini Fausto, Italy   "Solitude desire"
 
SECTION D PHOTO TRAVEL - Awards
FIAP Gold medal
  Zheng Kai, China   "KALAJUN Grassland"
PSA Gold medal
  Testi Bruno, Italy   "Landscape1"
FSM Gold medal
  Kuesta Garmendia Joxe Inazio, Spain   "Going_for_water_in_a_sandstorm - Chad"
GRADAC PGI Gold medal
  Saxena Sudhir, India   "GOOD MORNING HOWRAH"
VICTORY P.W. Gold medal
  Tommi Massimo, Italy   "Coffee Time"
FK OHRID Gold medal
  Chen Xinxin, China   "African girl"
GRADAC PGI Silver medal
  Makarovic Zoran, Croatia   "Bridge in the fog 2"
VICTORY P.W. Silver medal
  Baggett Anthony, Wales   "Mumbles Lighthouse"
FK OHRID Silver medal
  Ou Hui Yu, Taiwan   "pious prayer"
GRADAC PGI Bronze medal
  Okoniewski Tomasz, Poland   "abyss 2"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Michiels Bart, Belgium   "Dune 45"
FK OHRID Bronze medal
  Catania Gottfried, Malta   "City of Arts and Sciences 6"
FIAP Honorable mention
  Bolvari Csilla, Hungary   "On the road"
  Alameer Amal, Saudi Arabia   "Abu Dabi"
PSA Honorable mention
  Chan Wai Yi Yolenda, Hong Kong   "Bangladesh Train Festival"
  Tiong Chiong Soon, Malaysia   "Cooking Bouyei Grandma"
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Fishing 126"
  Ilievski Filip, North Macedonia   "Bundeswalk"
FSM Honorable mention
  Di Panfilo Vincenzo, Italy   "Witch mountain"
  Hank Roland, Germany   "My Love Bhutan"
GRADAC PGI Honorable mention
  Boznar Emil , Slovenia   "ALADIN"
  Kazepidis Vasilis, Greece   "Chestnut feast in Pelion 02"
  Jenzer Urs, Switzerland   "Arktis 3 Eisberge"
  Moritz Vicki, Australia   "Dunes at dawn"
  Duong Ban, USA   "Mono Lake"
  Vukicevic Djordje, Serbia   "Sremska Mitrovica"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Naing Win Tun, Singapore   "Floating Market"
  Somali Chow David, Indonesia   "Extraordinary Greenland in evening"
  Vigneron Dominique, France   "KYAUNG"
  Chiu Bob, USA   "Tribal people 33"
  Anisimov Sergey, Russian Federation   "At the herders 27"
  Balantic Peter, Slovenia   "The church in the fall"
FK OHRID Honorable mention
  Reibl Klaus, Germany   "Burano"
  Hayes Beverly, England   "Millenium Bridge Gateshead"
  Horosnyi Sandor, Hungary   "Salted area"
  Usmanov Rashid, Russian Federation   "Thai Express"
  Agarwala Adit, India   "HOLI REVELRY 10"
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "farming in Sapa"
JURY MEMBER Diploma
  Ling Yongxiong, Australia   "Competition"
  Tan Lee Eng, Singapore   "Morocco man at alley"
  Oconnell Sue, England   "Caro Woman and Child"
CHAIRMAN Honorable mention
  Rotstein Alain, Belgium   "Les petits pots"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
767 192 49 193 109 44
AUSTRALIA
  English Ian   "Alex Ribeiro Brazil Aerialist"
  Ling Yongxiong   "Game 3"
      "Radeo 20"
      "A tree"
  Rowlands David   "Milkyway and Dunes"
  Watson Graeme   "Offensive Weapon"
  Wilson Violet   "Magic Waterfall"
BELGIUM
  De Wilde Eddy   "Auditorium"
      "La coupole"
      "Melodia"
      "Renouveau"
  Legrand Jean Luc   "Elle me toise"
  Michiels Bart   "Quiraing I"
  Patry Wim   "turkey"
  Rotstein Alain   "Aube sur Het Vinne"
      "Symbiose orangee"
      "Trois queues a contre jour"
  Simon Claude   "Wreck Zeila in the storm"
  Van Calsteren Louis   "Beach running"
      "Lac paisible"
      "Vague a l ame"
  Vandebroeck Jhony   "Broederlijk delen"
      "Eekhoorn met sprong"
CANADA
  Chan Betty   "Hold your horse-s ,Cowboy"
      "Bareback Bronc"
  Chan Tin Sang   "Speed Skating"
  Ye Danlei   "Temppeliaukion Church23"
CHINA
  Chen Xinxin   "Nenets child3"
  Liu Beimeng   "Busy working14"
  Wong Yan   "Teaching"
      "Morning session finished"
  Zheng Kai   "autumn musical note"
      "Shepherd"
CROATIA
  Makarovic Zoran   "Arhitecture 3"
      "Before the wedding 18"
CYPRUS
  Komodromou Koula   "Red wine"
  Kranos Pantelis   "Paradise below"
  Pattichis Philippos   "The Ghost Ship"
  Theodorou Doros   "Half dark drops"
      "Join my Universe"
  Yiallouris George   "ANGELINA 14 "
DENMARK
  Godvin Nicolai   "Bella Sky 2"
      "Circle Blue"
  Nielsen Arvid   "Burning Desire 1"
      "Nudeart 08"
      "Stephanie in brown"
ENGLAND
  Bray David   "The Mustang Boy At Dusk"
  Dickinson Barry   "Clockmaker"
      "Magic dream box"
      "Siren of the sea"
  Dickinson Christine   "Gossiping"
  Hayes Beverly   "Dust Riders"
      "Grasstrack Racers"
  Hayes Garry   "Dusty Racing"
      "Quad Racers"
  Jenkin Barbara   "Birdcage Lady"
      "Carnival Mischkah"
      "White Faced Owl Feeding"
  Munday Jim   "Taking a Pounding"
      "Worthing Pier"
  Ralfs Kirsty   "Get A Dog They Said"
      "Moving Day"
  Stone Marie Laure   "Raising dust"
  Woolgar Christine   "The Rush"
FINLAND
  Kinnunen Sanna   "Bond of mother and daughter"
  Lehtonen Kauko   "Cranes"
      "Together for the Future"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "La Fermette"
      "Plauzat"
  Dumangin Jacky   "Les Anciens"
  Vigneron Dominique   "PIER OF FERRIES"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Dolomites 16"
      "stormy sea 4"
  Hank Roland   "Gondola 2"
      "Mordor"
      "Rush Hour"
  Kaufmann Susanne   "Buntstifte"
  Reibl Klaus   "Summer"
      "Canale"
      "Traktor"
      "Green"
  Schweden Wolfgang   "Red Umbrella 2"
  Zernig Eva Maria   "Colours of Chiemsee 3"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Catwoman OO"
      "Upheaval"
  Vogiatzaki Maria   "Sweet Katerina"
HONG KONG
  Chan Hw   "Bird Snake War 07"
      "Hummingbird 09"
      "Together fly 01"
HUNGARY
  Bolvari Csilla   "Alien touch"
      "Without words"
  Horosnyi Sandor   "The persistent 2"
      "Girl between the door"
      "Girl in cloth"
  Racz Peter   "green is the new blue"
  Roland Kranitz   "Please me too"
      "Judges"
INDIA
  Sen Mrinal   "See My Catch"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Amazing Antartica"
      "Surprising view of Greenland"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Violoncello"
      "Woman in black"
      "Women in different eras"
ITALY
  Baroni Pierfrancesco   "Girl and tulip"
      "Street artist"
  D Alia Valentina   "The mask"
  Meini Fausto   "Our ways separate here"
      "Rainy mornings"
      "Lunch time"
      "Wrapped in the wind"
  Merello Marco   "l Indigestione "
      "Arcobaleno Volante "
      "Il dono di Fidanzamento 2"
      "Primissime Cure "
  Testi Bruno   "Sulla spiaggia"
  Tommi Massimo   "Curled Mustache"
      "Shadow Valley "
JAPAN
  Bonte Daniel   "Umbrella crossing II "
      "Takachiho"
LATVIA
  Freimane Eizenija   "Patimente"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Hundertwasser"
      "Reanimation"
      "Farmers 191"
      "Woman with Pumpkins"
LUXEMBOURG
  Hinger Josy   "Leron avec sa proie"
MALAYSIA
  Tiong Chiong Soon   "Sea of Nets"
      "Borobudur"
MALTA
  Catania Gottfried   "Cooking"
      "Lunchtime"
NETHERLANDS
  Bieshaar Gilbert   "livia 2"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Ethereal"
      "Make Way"
      "Making Waves"
      "Up and Over"
NORWAY
  Espeland Kari E   "Exhibition"
  Fossli Bjorg   "Dogs"
  Jonsson Nina   "Please"
  Knutsen Jon   "Ada"
  Marthinsen Willy   "I will not share"
POLAND
  Dubiel Cezary   "Decisive moment 1"
      "Flying Dutchman"
      "Venus was born from music"
  Jedrecki Jacek   "Nostalgia 3"
      "Angry clown"
QATAR
  Hassan Ahmed Mohamed   "Blue Scarf"
      "Colorful Scarf"
ROMANIA
  Stan Valentina   "Budir Church"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Vladik 5"
  Usmanov Rashid   "Affectivity"
      "Pacification"
SAUDI ARABIA
  Alameer Amal   "lovely girl"
  Alqahtani Amani   "Pipe smoker"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "Jumpers two"
      "On toes on box"
      "W Body strength one"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Art of body"
      "Broken dreams"
      "Homeless"
      "Lonely"
  Lukovic Vojislav   "Net smile"
  Vukicevic Djordje   "Eye"
      "Redhead"
      "Sword 003"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Ballerina Muller 44"
  Yee Pui Chung   "Chicken Man 2003"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "Autumn morning"
      "The first rays of sunshine"
      "Through the broccoli forest"
  Boznar Emil   "APPLES"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "Body Painting"
SPAIN
  Kuesta Garmendia Joxe Inazio   "Surma tribe girl-Ethiopia"
      "Surma tribe women-Ethiopia"
      "Waiting for a free eye check-up - Netra Kumbh - India"
SWEDEN
  Friberg Mikaela   "Mobile"
  Lindh Barbro   "Bananas"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Arktis Eisscholle 3"
TAIWAN
  Huang Mei Feng   "eyes to eyes"
      "bee hawk eating bee"
      "snacking"
  Tzeng Chin Fa   "Finish work"
  Woodpecker Huang   "Work very hard 01"
USA
  Cheuk Shu   "Bulldogs Gymnastics 2019"
  Duong Ban   "Mammoth Lakes"
      "Valley View"
VIETNAM
  Bach Bach Ngoc Tu   "DUONG MO THAN"
  Nguyen Van Toan   "Sunshine at Long coc tea hill 1"
  Nguyen Van Dong   "rice paper making"
      "way back 01"
WALES
  Baggett Anthony   "Distraction"
      "Fritillaria Meleagris Alba"
      "The Red Arrows"
  Lines Ron   "Hiding behind her mothers skirts "
      "FF22 on Pendine sands "
 
SECTION B NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
604 151 42 154 82 31
AUSTRALIA
  Chapman John   "Kearsarge Reflection"
  English Ian   "Family Meeting"
  Killen Roy   "Delicate weaving"
      "The Kruger hunter"
  Moritz Vicki   "Mating damselflies"
  Rowlands David   "Bat Drinking"
      "Eagle Closeup"
      "Posing Fly"
  Watson Graeme   "Gippsland Water Dragon 15"
      "Reflected Tern"
AUSTRIA
  Kohlwein Sepp Dieter   "Der Stoerenfried"
BELGIUM
  De Bosscher Mathieu   "Eekhoorn 4212"
      "Weidebeekjuffer 8604"
  Michiels Bart   "Fighting vultures I"
      "holding ticht"
  Rotstein Alain   "Big bisou"
      "L'offrande"
      "Quel nectar"
  Van Echelpoel Rene   "Attacking buzzard"
      "Gaai met noot"
      "Hungry buzzard"
      "Paring Bleke Blauwtjes"
  Vandebroeck Jhony   "Luide kreet"
      "Sprinten in water"
      "Voldaan"
CANADA
  Chan Betty   "Sparring Polar Bears"
  Chan Tin Sang   "Yellow-crowned euphonia in rain"
  Luo Robin   "Aethopyga Love The Purple"
      "Found Insect"
      "Kingfisher Caught Fish 14"
      "Love The Red 02"
  Thuong Chi Vi   "CHIM VA HOA"
CHINA
  Chen Xinxin   "Boxing 2"
      "Elephant cross the river3"
  Wong Yan   "The two cannot exit together"
  Zheng Kai   "Muztagh Ata"
      "XINJIANG Anjihai Grand Canyon"
CROATIA
  Jazic Amy   "Sea hunter"
CYPRUS
  Kranos Pantelis   "Lola"
  Pattichis Philippos   "Before the Sunset"
      "Lead us to the sun"
ENGLAND
  Bray David   "Kingfisher Patience"
  Devine Bob   "mating lions 13"
  Dickinson Barry   "Goshawk on kill"
      "Praying Mantis 3"
  Dickinson Christine   "Goshawk on Mallard"
      "Kingfisher with Young Trout"
      "Peregrine Falcon with Woodcock"
  Harper Stephen   "Cuckoo Coming Into Land 2"
      "Kingfisher Double Catch"
  Hayes Beverly   "Golden Praying Mantis"
      "Kingfisher Dispute"
      "Kingfisher with Catch"
  Hayes Garry   "Chameleon"
      "Goshawk with Pheasant"
  Jenkin Malcolm   "White Faced owl 2"
  Johnson Koshy   "Grey heron with watersnake"
  Munday Jim   "Puffin with Catch"
  Oconnell Sue   "Sambar Deer and Egret"
  Stone Marie Laure   "Milky way and quiver trees"
FINLAND
  Lehtonen Kauko   "Frosty Pond"
      "Silence"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Coenagrion Ornatum"
      "Capture Bruneus"
      "Pieride Du Cresson 3"
      "Accouplement Printanier 2"
  Dumangin Jacky   "Papillon Greta Oto"
      "Regards"
GERMANY
  Hank Roland   "Eurasischer Uhu"
      "Fette Beute"
      "Schneeeule"
  Olfert Peter   "Against the light"
      "Cold night"
      "Deer at night two"
      "Euphoria"
  Reibl Klaus   "Pelikan"
      "Uhu"
      "Storm"
  Schweden Wolfgang   "Jay 1"
  Schwinges Klaus   "Besprechung 2"
  Zernig Eva Maria   "Floral Chess 4"
      "Blue in the Forest 1"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Seagull XXV"
      "The look of the seagull"
  Vogiatzaki Maria   "Rock in the sea"
HONG KONG
  Chan Hw   "Rhinoceros KE06"
      "Walrus 01"
  Choy Boo Sum Robert   "Flamingos B"
  Wong Edward   "HuangShan219"
      "Portugal Sea_49"
      "Spain Sea_21"
HUNGARY
  Bolvari Csilla   "Love"
      "Forest beauty"
  Horosnyi Sandor   "Saffron with bokeh"
  Roland Kranitz   "fish Destiny"
      "Runner with prey"
INDIA
  Sen Mrinal   "Aerial Combat"
      "Tasty Bites"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Awesome underwater"
ITALY
  Meini Fausto   "Flying fights"
      "Fly"
  Merello Marco   "Lo Spuntino del Maggiore "
      "Pattinando Sull acqua "
      "Vade Retro"
      "Voglio vedervi Danzare "
  Tommi Massimo   "Morning Fog"
      "Macaone Swallowtail"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Loud 3"
      "In the fog 12"
MALAYSIA
  Tiong Chiong Soon   "Malakiri Beach Milkyway Sumba"
      "Star Trail at Mt Bromo"
      "Sumba Dancing Tree Family"
  Wee Kee Edwin Ong   "Waterfall"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Grey Heron Spreading Wings"
      "Iberian Lynx"
NORWAY
  Jonsson Nina   "Hummingbird"
  Knutsen Jon   "White Pelican"
  Marthinsen Willy   "The dance goes on"
POLAND
  Przybyszowska Alicja   "Black edge"
      "Morning in the mountains"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Ice of Baikal 55"
  Usmanov Rashid   "Fire in Savannah"
SERBIA
  Lukovic Vojislav   "Ready to take off"
  Vukicevic Djordje   "Jumping fish"
      "Peacock blue"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "Flooded path"
      "Little duck in the lake"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "love"
SWEDEN
  Lindh Barbro   "Resting"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Antarktis Koenigspinguine 1"
      "Basstoelpel 2"
TAIWAN
  Chen Chidi   "Feed Big"
  Chen Mao Yuan   "Fishing master"
      "insectivore"
      "Green eyes Bird Brooding"
  Huang Mei Feng   "catching fish"
      "drowning"
  Ou Hui Yu   "gaze"
  Tzeng Chin Fa   "Gorgeous Turn"
      "Diving fishing"
      "Black pillow blue dragonfly brooding"
USA
  Duong Ban   "Convict Lake"
      "Yosemite"
      "Summer Night"
  Ho Hung   "CONVICT LAKE"
      "HALF DOME YOSEMITE"
VIETNAM
  Bach Bach Ngoc Tu   "GIA DINH"
      "DUOI BAT "
      "DIEM HEN"
      "CHIM SE DONG "
  Nguyen Van Dong   "survival"
  Nguyen Ngoc Huan   "Not nhac tinh yeu"
      "Diem hen tinh yeu "
      "Chim hut mat"
 
SECTION C OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
712 178 48 170 95 36
AUSTRALIA
  Ling Yongxiong   "Surfing 11"
      "Radeo 30"
  Watson Graeme   "In The V and A"
      "Poster Man"
  Wilson Violet   "Cactus"
BELGIUM
  De Wilde Eddy   "Envergure"
      "Look"
      "The winner"
  Marechal Jean Marie   "Louise"
  Michiels Bart   "Curve I"
      "Meuse Tower I"
  Rotstein Alain   "Puissance"
  Simon Claude   "Very old Bushman mama"
  Van Calsteren Louis   "Dimir"
      "Taques"
      "Upstairs"
CANADA
  Chan Betty   "The Young Lama"
      "Goring the Cowboy"
  Kwan Phillip   "Great Gray Owl 62"
      "Wheelchair BB 92"
CHINA
  Chen Xinxin   "Happy Childhood"
      "Nenets child18"
  Wong Yan   "Team work"
      "Wishing"
  Xu Xiaomei   "Up and down"
  Zheng Kai   "Moonlight"
      "rhythm"
      "The morning mist filled the air"
CROATIA
  Jazic Amy   "Greeting to the sun"
  Makarovic Zoran   "Jakob"
      "Worker from Bilye"
CYPRUS
  Komodromou Koula   "Circle of love"
  Kranos Pantelis   "Finding a Seashell"
  Pattichis Philippos   "The crows"
  Yiallouris George   "ANNI 12 "
DENMARK
  Godvin Nicolai   "Another world"
      "Birdiecurves"
      "Going round"
  Hansen Bjarne Juhl   "Bench in Krakow opus 2"
  Nielsen Arvid   "Leaving Body"
      "Nudeart 05"
      "Nudeart 07"
  Rytter Benny   "Spawning"
ENGLAND
  Bray David   "The Engine Arrangers"
      "Night Shift Interlude"
  Hayes Beverly   "Your Ball"
  Hayes Garry   "Gritty Weightlifter"
  Munday Jim   "Watching the Storm"
      "The Breakers"
  Oconnell Sue   "Hama Woman and Child"
  Stone Marie Laure   "Weary travellers"
  Wilkinson Eileen   "Window Light"
FINLAND
  Lehtonen Kauko   "Swans"
FRANCE
  Vigneron Dominique   "THE SCULPTURE ON THE STRAND"
GERMANY
  Hank Roland   "Blowing in the rain"
      "Crossing"
      "Its cold"
  Kaufmann Susanne   "Friedrichshoffestival"
      "Street Paris"
  Olfert Peter   "Cold night two BW"
      "Osprey fishing eight BW"
      "Skyscraper"
  Reibl Klaus   "Scarred"
      "Tom"
  Schweden Wolfgang   "Deep 1 C"
  Schwinges Klaus   "Dancing 04"
  Zernig Eva Maria   "Next to Heaven 4"
      "Next to Heaven 6"
GREECE
  Vogiatzaki Maria   "Nude portrait"
      "Rozos"
HONG KONG
  Chan Wai Yi Yolenda   "Bangladesh Girl"
HUNGARY
  Bolvari Csilla   "Passing thoughts"
      "Border"
  Dudas Nandor Emil   "Majestic study 30"
  Horosnyi Sandor   "Best friends"
      "Winter dream"
  Molnar Ferenc   "Intently"
      "Mourners"
      "My father and I"
INDIA
  Ghosh Animesh   "PAINFUL"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Two beautiful birdcage makers2"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Photo 278 EURO"
  Rozman Erik   "Waiting"
ITALY
  Baroni Pierfrancesco   "Chess Players"
      "La scala"
      "Ten to six"
      "Workers"
  D Alia Valentina   "In the opposite direction"
      "Rotterdam"
  Di Panfilo Vincenzo   "Mio fratello"
      "Occhi"
  Incerti Andrea   "Steel 3"
  Meini Fausto   "Blurred memories"
      "Solitude desire"
  Merello Marco   "Atterraggio con Preda "
      "Battito d Ali"
      "Beccato"
      "La Rinfrescata "
  Nuti Giovanni   "Urban forest"
  Rubboli Veniero   "Railroader"
  Tommi Massimo   "Time of Life"
      "Before Prayer"
  Zuffo Emanuele   "Ginnastica artistica 3"
JAPAN
  Bonte Daniel   "Meoto-Iwa"
      "Roots"
      "Torpedo"
LATVIA
  Freimane Eizenija   "Railway bridge"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Before storm 10"
      "1971 and after 46 year"
MALAYSIA
  Tiong Chiong Soon   "KRANHAUS"
      "Harp Bridge"
      "Dancing Tree Sumba BW"
      "Shipwreck"
NORTH MACEDONIA
  Korunoski Dimce   "Musicians 4"
  Maksimovski Gligor   "Cica Draza"
      "Rakira"
  Pipileva Marijana   "Reflection"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "A Natural Beauty"
      "Time for Home Dad"
      "Shyness is Her Beauty"
      "The Soviet"
NORWAY
  Knutsen Jon   "Eyes on you"
      "Yoga on the box"
      "Rush Hour II"
      "Equilibrium"
  Marthinsen Willy   "Helgelandsbrua"
POLAND
  Dubiel Cezary   "Portopolis"
      "Splash"
      "Winter fun"
  Okoniewski Tomasz   "Alex land III"
  Przybyszowska Alicja   "Surprsing"
ROMANIA
  Stan Valentina   "Cutting Edge"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Masha 5"
      "OKSANA 2"
  Usmanov Rashid   "Friends"
      "Morning"
SAUDI ARABIA
  Alameer Amal   "Special dish"
      "The life still nice"
  Alqahtani Amani   "Classroom"
      "Hummer women"
      "Nyangatom"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Follower 3"
      "I'm telling you a story"
      "Lonely 4"
      "Walking in the dark"
  Lukovic Vojislav   "Contemplation"
  Vukicevic Djordje   "Girl and frame"
      "In window"
      "Novi Sad"
      "S"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Ballerina Muller 59"
      "The Journey"
SLOVENIA
  Boznar Emil   "PHOTOGRAFFITI IV"
SPAIN
  Kuesta Garmendia Joxe Inazio   "Ethiopian girl"
      "Surma tribe boys-Ethiopia"
  Molero Florentino   "Harmony"
  Salinas De Anglada Joaquin   "03. PILAR 5"
TAIWAN
  Chen Mao Yuan   "Simple life"
  Huang Mei Feng   "miners entertainment"
      "peking opera"
  Tzeng Chin Fa   "Miner pushing coal cart in the rain"
      "Chengdu Old Tea House"
      "Entering the pit"
  Woodpecker Huang   "Work very hard 01 mono"
VIETNAM
  Luu Trong Thang   "Pull nets early"
  Nguyen Van Dong   "fun with rain"
      "sunny afternoon"
      "temple Taj Mahal - India"
  Phan Thi Xuan Mai   "nhin"
WALES
  Lines Ron   "Learning German "
 
SECTION D PHOTO TRAVEL - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
587 147 44 149 85 39
AUSTRALIA
  Ling Yongxiong   "Belt and Road"
      "Competition"
      "Galaxy"
  Moritz Vicki   "Dunes at dawn"
AUSTRIA
  Kohlwein Sepp Dieter   "Dance with goats"
BAHRAIN
  Alkhalifa Hanan Hassan   "DO NOT CARE"
BELGIUM
  Cuppens Jos   "Werkende vrouwen1"
  Michiels Bart   "Dune 45"
  Rotstein Alain   "Les petits pots"
      "Meditation a Marrakech"
      "Mendiante a Marrakech"
  Simon Claude   "Bushmen hunters"
CANADA
  Chan Betty   "Cosmo Clock 21"
      "The Great Wall At Sunset"
  Kwan Phillip   "Ballon in Sky 31"
  Ye Danlei   "Western Sichuan15"
CHINA
  Chen Xinxin   "African girl"
      "Firecrackers at master Handan4"
      "Rain Lane2"
      "Train Festival 2"
  Wong Yan   "Monks playing"
      "Mist in early winter"
  Zheng Kai   " FLOWER AND BIRD ISLAND STARRY NIGHT"
      "KALAJUN Grassland"
      "magic walts"
CROATIA
  Jazic Amy   "Tradition"
  Makarovic Zoran   "Bridge in the fog 2"
      "Bridge in the fog 4"
CYPRUS
  Komodromou Koula   "When in Prague"
      "Agios Sozomenos"
  Kranos Pantelis   "Mystery world"
      "Mystic"
      "Pride of nation"
  Theodorou Doros   "Framed"
ENGLAND
  Hayes Beverly   "Millenium Bridge Gateshead"
  Hayes Garry   "Dusk at Cromer Pier"
      "Media City at Dusk"
      "Sunset at Cromer Pier"
  Oconnell Sue   "Caro Woman and Child"
  Stone Marie Laure   "Apatani woman winnowing rice"
FINLAND
  Lehtonen Kauko   "Cupola of Parlament Berlin"
      "Horserace"
FRANCE
  Vigneron Dominique   "KYAUNG"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Icy Dolomites 1"
  Hank Roland   "My Love Bhutan"
      "Porter"
      "Saarschleife"
      "Tigernest"
  Reibl Klaus   "Burano"
      "Gondola"
  Schwinges Klaus   "Entspannung 3"
  Zernig Eva Maria   "Magic Dolomites 3"
      "Morning Clouds 1"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Chestnut feast in Pelion 02"
      "Rocks of Meteora 02"
HONG KONG
  Chan Wai Yi Yolenda   "Bangladesh Train Festival"
      "Wusong Island 1"
HUNGARY
  Adam Peter   "Fire of hell"
  Bolvari Csilla   "Sentinel"
      "On the road"
  Horosnyi Sandor   "Salted area"
      "Wood procesing "
      "Little chapel"
  Racz Peter   "Sao Vicente II"
INDIA
  Agarwala Adit   "HOLI REVELRY 10"
  Bhattacharya Souresh   "HIGHRISERS 2"
  Ghosh Animesh   "row 2982"
      "gajon 0752"
  Saxena Sudhir   "GOOD MORNING HOWRAH"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Ceremonial Melasti in Bali"
      "Extraordinary Greenland in evening"
ISRAEL
  Rozman Erik   "Umbrella"
ITALY
  Di Panfilo Vincenzo   "Biker on the road"
      "Witch mountain"
  Nuti Giovanni   "The daily work"
  Testi Bruno   "Landscape1"
      "Sao Bento"
      "Stazione di Porto"
  Tommi Massimo   "Coffee Time"
      "Water Carriers"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Fishing 126"
      "Fishing 12"
MALAYSIA
  Tiong Chiong Soon   "Hohenzollern Bridge"
      "Cooking Bouyei Grandma"
      "Neuschwanstein Castle"
  Wee Kee Edwin Ong   "Cold Morning"
MALTA
  Catania Gottfried   "City of Arts and Sciences 4"
      "City of Arts and Sciences 6"
NORTH MACEDONIA
  Ilievski Filip   "Budim"
      "Bundeswalk"
  Pipileva Marijana   "Street musician"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Desert Sunrise Oman"
      "Zanzibar Sunset"
      "Tourist Rest Place"
NORWAY
  Espeland Kari E   "Senja in snowstorm"
POLAND
  Okoniewski Tomasz   "on height together"
      "forest wanderer"
      "abyss 2"
      "alpine trekking"
  Przybyszowska Alicja   "Unforgettable silence"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "At the herders 27"
  Usmanov Rashid   "Thai Express"
SAUDI ARABIA
  Alameer Amal   "Abu Dabi"
      "Hamer village"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Flock of ship"
      "Journey into the unknown"
  Vukicevic Djordje   "Sremska Mitrovica"
SINGAPORE
  Naing Win Tun   "Floating Market"
      "Novices with candle light"
  Tan Lee Eng   "Dye man walking up"
      "Morocco man at alley"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "Across the river"
      "Shadow in the field"
      "The church in the fall"
  Boznar Emil   "ALADIN"
      "INFINITY"
  Peklaj Andreja   "JEZERKO"
SPAIN
  Kuesta Garmendia Joxe Inazio   "Gerewol festival-Niger"
      "Going_for_water_in_a_sandstorm - Chad"
      "Surma tribe girls-Ethiopia"
SWEDEN
  Friberg Mikaela   "Little lady"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Arktis 3 Eisberge"
      "Vietnam Cao Dai 1"
TAIWAN
  Chen Chidi   "Ancient Architecture in Colors"
  Chen Mao Yuan   "Fire waterfall"
  Huang Mei Feng   "sun net"
      "locomotive waterfall"
  Ou Hui Yu   "blessing wheel and prayer"
      "pious prayer"
UKRAINE
  Lander Igor   "November"
      "Pigeons of desperation"
USA
  Cheuk Shu   "Cloaked In Mistry"
  Chiu Bob   "Life in India1"
      "Tribal people 33"
  Duong Ban   "Mono Lake"
      "Convict Lake Predawn"
      "Manhattan Beach"
  Ho Hung   "SUNRISE AT SHORELINE"
      "SUNSET AT HUNTINGTON BEACH PIER"
      "RAINBOWS OVER NIAGARA FALLS"
  Nguyen An   "North Lake"
  Salim Mohammad Ali   "Men Leisure Time"
VIETNAM
  Luu Trong Thang   "Golden carpet on the mountain - Mu Cang Chai"
  Nguyen Van Toan   "Singing original Quan ho at Diem"
  Nguyen Van Dong   "afternoon on the prairie"
      "elephant racing festival in Ban Don"
      "farming in Sapa"
  Phan Thi Xuan Mai   "dua ghe"
WALES
  Baggett Anthony   "Mumbles Lighthouse"
Please wait...